Поврзете се со нас

EU

делегациите на Европскиот парламент ги избираат своите бироа

SHARE:

Објавено

on

246377_10154935179325107_10154935178455107_5878_2482_bДелегациите на Европскиот парламент, официјалните тела кои ги одржуваат и развиваат нејзините контакти со трети земји, ги избраа своите столчиња и заменици. Композициите на делегациите го отсликуваат политичкиот состав на Домот. Делегациите, исто така, се обврзани да ги претставуваат ставовите изразени од парламентот како целина.

Составот на бироата на делегациите ќе го најдете подолу:

ДЕЛЕГАЦИЈА Претседател 1st VICE-KAIRMAN 2nd VICE-KAIRMAN
Делегација за односи со палестинскиот законодавен совет (DPLC) Мартина АНДЕРСОН (GUE / NGL, Велика Британија) Марита УЛВСКОГ (S&D, СЕ) Маргарет АУКЕН (Зелените / ЕФА, ДК)
Делегација за односи со земјите на Меркозур (ДМЕР) Франциско ASSIS (S&D, PT) Пабло ИГЛЕСИЈАС (GUE / NGL, ES) Елизабета ГАРДИНИ (ЕПП, ИТ)
Делегација за односи со Пан-африканскиот парламент (ДАПП) Мајкл Гахлер (ЕПП, ДЕ) Фредрик ФЕДЕРЛИ (АЛДЕ, СЕ) Марија ХЕВБУЧ (Зелена / ЕФА, ДЕ)
Делегација за односи со Федералната Република Бразил (Д-БР) Пауло РАНГЕЛ (ЕПП, ПТ) Антонио МАРИНХО Е ПИНТО (АЛДЕ, ПТ) Карлос ЗОРИНХО (S&D, ПТ)
Делегација за односи со земјите од Машрек (ДМАС) Мариса МАТИЈАС (GUE / NGL, PT) Рамона Никол МАНЕСКУ (ЕПП, РО) Lesил ПАРГНЕО (S&D, FR)
Делегација за односи со земјите од заедницата на Андите (ДАНД) Луис де Грандес ПАСКУАЛ (ЕПП, ЕС) Танија ГОНЗАЛЕЗ ПЕНАС (GUE / NGL, ES) Izaskun BILBAO BARANDICA (ALDE, ES)
Делегација за односи со Австралија и Нов Зеланд (ДАНЗ) Мајкл ТЕУР (АЛДЕ, ДЕ) Аксел VOSS (EPP, DE) Quаклин ФОСТАР (ЕЦР, Велика Британија)
Делегација за односи со земјите од Магреб и Унијата на арапските магреби (ДМАГ) Антонио ПАНЦЕРИ (S&D, ИТ) Токија САШИ (ЕПП, ФР) Фернандо МАУРА БАРАНДАРАН (АЛДЕ, ЕС)
Делегација во Мешовитиот парламентарен комитет ЕУ и Мексико (Д-МХ) Тереза ​​ЈИМЕНЕЗ-БЕЦЕРИЛ (ЕПП, ЕС) Пина ПЦИЕРНО (S&D, ИТ) Хозе Бланко Лопез (S&D, ES)
Делегација за односи со Арапскиот Полуостров (ДАРП) Микел Алиоот-Мари (ЕПП, ФР) Алесија МОСКА (S&D, ИТ) Салваторе ЦИЦУ (ЕПП, ИТ)
Делегација во Мешовитиот парламентарен комитет ЕУ-Чиле (Д-КЛ) Констанце КРЕХЛ (S&D, ДЕ) Renate WEBER (EPP, RO) Елеонора ФОРЕНЗА (GUE / NGL, IT)
Делегација во Мешовитиот парламентарен комитет ЕУ-Турција (Д-ТР) Манолис КЕФАЛОГИЈАНИС (ЕПП, ЕЛ) Милтос КИРКОС (С & Д, ЕЛ) Такис ​​ХАJИГЕОРГИОУ (GUE / NGL, CY)
Делегација за односи со Ирак (Д-IQ) Дејвид КАМПБЕЛ БАНЕРМАН (ЕЦР, Велика Британија) Брајан Хејс (ЕПП, ИЕ) Хавиер КОУСО ПЕРМУЈ (GUE / NGL, ES)
Делегација за односи со Јужна Африка (Д-ЗА) Ханс Ван Бален (АЛДЕ, НЛ) Борис ЗАЛА (S&D, SL) Сабине Верхајен (ЕПП, ДЕ)
Делегација за односи со земјите од Јужна Азија (ДСАС), Jeanан ЛАМБЕРТ (зелена / ЕФА, Велика Британија) Иан Данкан (ЕЦР, Велика Британија) Ричард Ховит (S&D, Велика Британија)
Делегација во Мешовитиот парламентарен комитет на Европската унија-Поранешна југословенска Република Македонија (Д-МК) Алојз ПЕТЕРЛ (ЕПП, СЛ) Сергеј СТАНИШЕВ (С & Д, БГ) Ангел ZАМБАЗКИ (ЕЦР, БГ)
Делегација за односи со Швајцарија, Исланд и Норвешка (СИН) и Мешовитиот парламентарен комитет на Европската економска област (ЕЕА) (ДЕЕА) Јорн Дорман (ЕЦР, ДК) Anna HEDH (S&D, SE) Марит ПАУЛСЕН (ALDE, SE)
Делегација за односи со Јапонија (Д-ЈП) Петр ЈЕЗЕК (ALDE, CZ) Романа ТОМЦ (ЕПП, СЛ) Карин Каденбах (S&D, AT)
Делегација во парламентарниот совет за стабилизација и асоцијација ЕУ-Србија (Д-РС) Едуард КУКАН (ЕПП, СК) Пол ТАНГ (S&D, NL) Игор ŠОЛТЕС (зелени / ЕФА, СЛ)
Делегација во парламентарната комисија за соработка меѓу ЕУ и Русија (Д-РУ) Отмар КАРАС (ЕПП, АТ) Лииса ЈААКОНСААРИ (S&D, FI) Jiri MASTALKA (GUE / NGL, CZ)
Делегација во парламентарниот совет за стабилизација и асоцијација на ЕУ и Црна Гора (Д-МЕ) Анели Доддс (S&D, Велика Британија) Mairead McGUINNESS (ЕПП, ИЕ) Илијана ИОТОВА (С & А, БГ)
Делегација за односи со Белорусија (Д-БИ) Богдан ЗДРОЈЕВСКИ (ЕПП, ПЛ) Андрејс Мамикинс (S&D, ЛТ) Валдемар ТОМАСЕВСКИ (ЕЦР, ЛТ)
Делегација за односи со Босна и Херцеговина и Косово (ДСЕЕ) Тонино ПИКУЛА (S&D, човечки ресурси) Дубравка ŠУИЦА (ЕПП, ЧР) Улрике Луначек (Зелените / ЕФА, AT)
Делегација за односи со Канада (Д-Калифорнија) Бернд Калмел (ЕЦР, ДЕ) Godelieve QUISTHOUDT-ROWOHL (ЕПП, ДЕ) Гленис Вилмот (S&D, Велика Британија)
Делегација за односи со Израел (Д-ИЛ) Fulvio MARTUSCIELLO (ЕПП, ИТ) Олга СЕХНАЛОВА (S&D, ЦР) Бастијан БЕЛДЕР (ECR, NL)
Делегација за односи со Индија (Д-ИН) Offефри ВАН ОРДЕН (ЕЦР, Велика Британија) Неена ГИЛ (С & Д, Велика Британија) Кора Ван Ниввенхуизен (АЛДЕ, НЛ)
Делегација за односи со земјите од Југоисточна Азија и АСЕАН: Здружение на југоисточни азиски нации (ДАСЕ) Вернер ЛАНГЕН (ЕПП, ДЕ) Марк Тарабела (S&D, BE) Jeroen LENAERS (ЕПП, НЛ)
Делегација за односи со Корејскиот Полуостров (ДКОР) Нирџ ДЕВА (ЕЦР, Велика Британија) Пол Рабиг (ЕПП, АТ) Неџми Али (АЛДЕ, БГ)
Делегација за односи со Авганистан (Д-АФ) Петрас АВСТРЕВИЦИУС (АЛДЕ, ЛТ) Ева OLОЛИ (зелена / ЕФА, ФР) Ларс АДАКТУСОН (ЕПП, СВ)
Делегација за односи со Иран (Д-ИР) Јануш ЛЕАНДАВСКИ (ЕПП, ПЛ) Кони ЕРНСТ (GUE / NGL, DE) Алесандра Морети (S&D, ИТ)
Делегација во парламентарните комитети за соработка ЕУ-Казахстан, ЕУ-Киргистан и ЕУ-Узбекистан и за односите со Таџикистан, Туркменистан и Монголија (ДЦАС) Ивета ГРИГУЛ (НИ, ЛВ) Габриелус ЛАНДБЕРГИС (ЕПП, ЛТ) Татјана ЗДАНОКА (Зелените / ЕФА, ЛВ)
Delegation for relations with the People’s Republic of China (D-CN) Jo LEINEN (S&D, DE) Рајнхард БИТИКОФЕР (Зелените / ЕФА, ДЕ) Френк Ангел (ЕПП, ЛУ)
Делегација во парламентарниот совет за стабилизација и асоцијација ЕУ-Албанија (Д-АЛ) Моника Луиза МАКОВЕИ (ЕПП, РО) Елена Шлејн (S&D, ИТ) Иван ЈАКОВЦИ (АЛДЕ, ЧР)
Делегација за односи со земјите од Централна Америка (ДЦАМ) Софија САКОРАФА (GUE / NGL, EL) Габриел МАТО (ЕПП, ЕС) Катерина ЧИНИЦИ (S&D, ИТ)
Делегација во парламентарниот комитет КАРИФОРУМ-ЕУ (ДЦАР) Болеслав ПИЕЦА (ECR, PL) Beе се избере на 6 / 11 / 2014 Морис ПОНГА (ЕПП, ФР)
Делегација за односи со Соединетите држави (Д-САД) Дејвид Мекалистер (ЕПП, Де) Jeppe KOFOD (S&D, DK) Мариет ШЕАКЕ (АЛДЕ, НЛ)
Делегација во Комисиите за парламентарна соработка ЕУ-Ерменија, ЕУ-Азербејџан и ЕУ-Грузија (ДСЦА) Sajjad Karim (ECR, Велика Британија) Елизабет КОСТИГЕР (ЕПП, АТ) Антанас ГУОГА (АЛДЕ, ЛТ)
Делегација во парламентарната комисија за соработка меѓу ЕУ и Молдавија (Д-МД) Анди-Лукијан КРИСТЕА (S&D, RO) Dawid Bohdan JACKIEWICZ (ECR, PL) Михал БОНИ (ЕПП, ПЛ)
Делегација во парламентарната комисија за соработка меѓу ЕУ и Украина (Д-УА) Андреј ПЛЕНКОВИĆ (ЕПП, ЧР) Тибор САНYИ (S&D, HU) Каја Калас (АЛДЕ, ЕТ)

Состав на бироата на мултилатералните парламентарни собранија:

  Делегација во парламентарното собрание на АКП-ЕУ Делегација во парламентарното собрание на Унијата за Медитеранот Делегација во парламентарното собрание на Евроест Делегација за односи со парламентарното собрание на НАТО Делегација во парламентарното собрание на евро-латиноамериканците
ПОВЕЕ Луис Мишел (АЛДЕ, БЕ) Мартин Шулц (S&D, ДЕ) Хајди ХАУТАЛА (зелена / ЕФА, ФИ) Ева Каили (S&D, EL) Рамон ЈУРЕГУИ АТОНДО (S & D, ES)
1st VICE-CHAIR Микеле Риваси (зелена / ЕФА, ФР) Зигмантас БАЛČИТИС (S&D, ЛТ) Арнауд Данџан (ЕПП, ФР)
2nd VICE-CHAIR João FERREIRA (GUE / NGL, PT) Ришард ЦАРНЕСКИ (ECR, PL) Георгиос КИРТСОС (ЕПП, ЕЛ)
3rd VICE-CHAIR Кашету Кјенге (S&D, ИТ) Андреа БОКСКОР (ЕПП, ХУ)
4th VICE-CHAIR Рено Музелиер (ЕПП, ФР) Роландас ПАКСАС (ЕФДД, ЛТ)
5th VICE-CHAIR Даниел ХАНАН (ЕЦР, Велика Британија)
6th VICE-CHAIR Луис-Josephозеф АНСКУР (С & Д, ФР)
7th VICE-CHAIR Piernicola PEDICINI (EFDD, IT)
8th VICE-CHAIR Анджеј ДУДА (ЕЦР, ПЛ)
9th VICE-CHAIR Фернандо РУАС (ЕПП, ПТ)
10th VICE-CHAIR Хавиер Нарт (ALDE, ES)
11th VICE-CHAIR Хуан Фернандо LÓPEZ AGUILAR (S&D, ES)
12th VICE-CHAIR Јадвига ВИŚНИЕВСКА (ЕЦР, ПЛ)

 

РЕФ. : 20141024IPR76218

Споделете ја оваа статија:

Trending